بازار رضای مشهد؛ بزرگترین مرکز خرید مسافران و زائران

2019-10-02
3 دقیقه زمان مورد نیاز برای مطالعه
بازار رضای مشهد؛ بزرگترین مرکز خرید مسافران و زائران
بازار رضای مشهد در میان سایر بازارهای منطقه ثامن مشهد کاملا برجسته‌تر و شناخته‌شده‌تر می‌باشد. از دلایل این شهرت و برجستگی می‌توان به قدیمی‌تر بودن بازار رضا نسبت به سایر بازارها، نزدیکی آن به حرم رضوی و تنوع کالاها و اجناس موجود در این بازار که آن را به محلی کامل برای تهیه سوغات مختلف مشهد توسط زائرین و مسافرین اشاره نمود. ما در این مقاله از «آسامید» به معرفی دقیق‌تر این بازار قدیمی و بزرگ می‌پردازیم

نام بازار رضای مشهد به نام این شهر پیوند خورده است. بی تردید مهم ترین ویژگی منطقه ثامن مشهد، افتخار همجواری و نزدیکی به حرم مطهر امام رضا(ع) می باشد. دیگر ویژگی بارز این منطقه وجود بازارهای بزرگ، قدیمی و مشهور موجود در این منطقه در کنار مجتمع های تجاری و تجاری تفریحی نوین است؛ بازارهای بزرگی همچون بازار مرکزی مشهد، بازار قدیمی عباسقلی خان مشهد و یا بازار بزرگ هفده شهریور و… که در کنار مجتمع های تجاری تفریحی در اطراف حرم امام رضا، محیط مناسبی جهت بازدید و خرید زائران و مجاوران فراهم آورده اند. از میان مسافران و زائران شهر مشهد، کمتر کسی را می توان یافت که برای زیارت به حرم مطهر امام رضا (ع) آمده و نام بازار رضا به گوشش نرسیده باشد و یا میل به دیدار این بازار و خرید از آن در او برانگیخته نشده باشد.

بازار رضای مشهد بازاری برای همه

فرقی نمی کند که زائر حرم امام رضا (ع) باشید و پس از زیارت به شهر و دیار خود باز گردید یا اینکه به عنوان یکی از اهالی مشهد و مجاوران حرم رضوی برای دیدار آشنایان خود به شهرهای دیگر مسافرت کنید، بهر حال همه، انتظار دریافت سوغات از شما دارند؛ آن هم سوغات متبرک مشهد! بازار رضای مشهد به عرض 30 متر و طول 800 متر، یک بازار قدیمی، بزرگ و بسیار متنوع از اجناس و کالاهای مختلف است. در این بازار دو طبقه که از ضلع شرقی میدان بیت المقدس (فلکه آب) تا میدان هفده شهریور کشیده شده است، حدود هزار باب مغازه وجود دارد که در آنها از انواع البسه، پوستین، سجاده و تسبیح گرفته تا انواع و اقسام عطریات، خوراکی ها، نبات، کشک، زعفران و… به خریداران عرضه می شود. مطمئن باشید که تنوع اجناس و کالاهای موجود در این بازار بزرگ، پاسخگوی انتظار همه افراد با سلیقه های گوناگون خواهد بود.   

بازار رضا

گشتی در بازار رضا پس از زیارت حرم امام رضا(ع)

در دین اسلام و کلام امامان راستین ما احکام و روایات مختلفی درباره اهمیت اقتصاد، تجارت و اصول اسلامی بازار آمده است. کسب و کار حلال و تلاش برای بدست آوردن روزی حلال در دین ما یک نوع عبادت معرفی شده است. پس از زیارت حرم امام رضا(ع) گشت و گذاری در بازار و مشاهده این تلاش ها خالی از لطف نیست! یکی دیگر از ویژگی هایی که بازار رضا را ممتاز و برجسته می سازد، نزدیکی آن به حرم مطهر امام رضا (ع) است. دیدار از بازار رضای مشهد به عنوان یک بازار بزرگ و قدیمی و خرید اجناس مورد نیاز از این بازار و نیز تهیه سوغات برای آشنایان می تواند در کنار زیارت بارگاه امام هشتم، دیدار شما از دیدنی های مشهد را بسیار خاطره انگیز نماید. در این بازار بزرگ، فضاهای جانبی بسیاری از قبیل نمازخانه، سرویس های بهداشتی و مرکز اطلاعات نیز وجود دارد.