7 راه پنهانی پس انداز که می تواند شما را صاحب خانه کند!

2019-10-01
5 دقیقه زمان مورد نیاز برای مطالعه
7 راه پنهانی پس انداز که می تواند شما را صاحب خانه کند!
این روزها و با این شرایط اقتصادی برای خرید یک تلفن همراه ساده هم باید برنامه ریزی کرد و یا حداقل اینکه از بعضی از مخارج دیگر زندگی کم کرد تا موفق به خرید وسیله‌ای برای خانه شد چه برسد به اینکه بخواهیم خود خانه را بخریم! درعین حال نترسید، سخت است ولی محال نیست؛ ما در این مقاله از «آسامید» 7 راه پنهانی برای پس‌انداز به شما پیشنهاد می‌کنیم که می‌تواند شما را موفق به خرید خانه کند.

این روزها با توجه به بازار متلاطم مسکن، خرید خانه برای بیشتر آدم‌ها تبدیل به یک رؤیای دور از دسترس شده است . گاهی وقتی کسی خانه‌ای می‌خرد، زمزمه‌ها آرام آر ام از گوشه و کنار به گوش می‌رسند و قضاوت‌ها در مورد او آغاز می‌شوند که شاید بهترین آنها حرف عده‌ای باشد که می گویند: «از آسمان برایش پول باریده ‌است.» آنها به این نکته توجه‌ای ندارند که شاید آن فرد و خانواده وی براساس یک برنامه‌ریزی دقیق و هوشمندانه‌ توانسته‌اند به چهار دانه آجر که مال خودشان باشد، برسند. ما در این مقاله از «آسامید» سعی داریم به شما بگوییم که چطور می توان راه رسیدن به خرید خانه را کوتاه کرد. قبل از هر چیز بهتر است که ابتدا درباره «راه پنهانی  پس انداز» توضیحی بدهیم و پس از آن سراغ موضوع خرید خانه برویم. این راه، طوری‌ست که وقتی در آن قرار می‎گیرید شاید خیلی متوجه‌اش نشوید. نیازی به جادو و تلاش برای گرفتن وام‌های سنگین نیست. برای پی بردن به این اسرار به کمی آینده نگری و حواس جمعی نیاز است. اما این رازها چیستند؟

راه های پس انداز برای خانه دار شدن

در زیر پرده از این رازهای پنهانی بر می داریم:

1. حقوق خود را به دو حساب جداگانه واریز کنید

اگر به سپرده ی خود دسترسی مستقیم دارید، حقوق خود را به دو حساب واریز کنید. یک حساب برای خرج کردن و حساب دوم برای روز مبادا . برای حساب دوم حتی نت بانک و کارت بانکی هم نگیرید  تا وقتی خواستید از آن برداشت کنید تنبلی تان شود تا بانک بروید .خودتان را گول نزنید و هی نگویید “حالا اینبار را بردارم ، از ماه آینده دست نمی زنم ” همیشه اولین بار انجام هر کاری  سخت ترین بار است ، بعد از آن عادی می شوید .

2. خریدهای اینترنتی ماه به ماه را  فراموش کنید

خرید اینترنتی یکی ازمواردی ست  که بیشتر اوقات بدون فکر کردن انجام می دهیم . شاید چون پول نقد پرداخت نمی کنیم که دلمان بلرزد از آن همه اسکناس . ما توی سایتهای مختلف می رویم، با دیدن تخفیف های تحریک کننده ، عکس های جذاب  و …. دلمان می کشد و شاید بیشتر از نیازمان خرید می کنیم . پیشنهاد می کنم خرید اینترنتی را در بعضی از ماه های سال ممنوع کنید یا حداقل طبق قانونی که برای خودتان می گذارید پیش بروید و در طول یک سال از یک بودجه از قبل تعیین شده، بیشتر هزینه ای برای خرید اینترنتی نکنید.

خرید اینترنتی

3. تا حد امکان از پول نقد استفاده کنید

استفاده از پول نقد ممکن است سخت به نظر برسد.  اما آدام جاسکو، موسس و مدیر سایت  ProudMoney، به ما می گوید که این کار می تواند پول زیادی را در آینده برای شما پس انداز کند.

وی می گوید:«مطالعات نشان می دهد که مردم هنگام پرداخت با عابربانک ها پول بیشتری خرج می کنند. بنابراین به جای استفاده از عابربانک ها از پول نقد استفاده کنید. با این کار شما نه تنها کمتر برای صرف غذا و سایر اقلام پول خرج می کنید، بلکه از دست دادن آسانی استفاده از کارت اعتباری باعث می شود شما به راحتی به خرید های بیهوده تمایل نداشته باشید.»

استفاده از پول نقد

4. به خودتان ستاره بدهید

تقویمی تهیه کنید و کارهایی که باعث شدند پس انداز بیشتری داشته باشید را در آن یادداشت کنید .مثلا بنویسید که جمعه ی گذشته به جای رستوران رفتن در خانه غذا پختید و این کار چقدر به صرفه بود.

مطمئنا بعد از گذشت مدتی وقتی  به حساب بانکی و تقویم پس انداز خود نگاه کنید متوجه می شوید که آن حساب  و کتاب کردن و سختی کشیدن ، ارزش این پس انداز را داشت .وقتی دیدید خوب عمل کرده اید، خود و خانواده تان را به یک شام ساده مهمان کنید.

5. شکم آدم پنجره ندارد!

«انعطاف پذیری» راه حل خیلی از مشکلات ماست. وقتی به هاپیر مارکت محله تان می روید، روی برند خاصی تعصب نداشته باشید . یک سس داخلی همان کاری را می کند که یک سس معروف خارجی. جاسکو متخصص  امور مالی و سرمایه گذاری می گوید:«هنگامی که شما یک فروش تخفیف دار را می بینید، سعی کنید غذایی را که برایش برنامه ریزی کردید با غذای ارزان تری که تخفیف خورده است، عوض کنید. این به شما اجازه می دهد کمی خلاق باشید و بتوانید کمی پول را در همان زمان پس انداز کنید.» عادت های غذایی تان را تا حدی تغییر بدهید . کسی از محتویات قابلمه ی شما خبردار نخواهد شد.

6. از حساب سپرده حساب ببرید 

پولتان را در حساب سپرده بخوابانید. حساب پس اندازی با نرخ بهره ثابت و تاریخ برداشت ثابت . می توانید سپرده را برای 6 یا 12 در یک بانک بگذارید. می دانید که برداشت زود هنگام پول جریمه ای وجود دارد. همین ترس از جریمه شدن می تواند به شما کمک کند به آن پول دست نزنید. نکته خیلی مهم: این روش را فقط زمانی استفاده کنید که مطمئن هستید نمی توانید سرمایه گذاری بهتری با خرید طلا، سهام و یا حتی ملک های خیلی کوچک و… انجام دهید.

7. بعضی مغازه‌ها پول جایشان را می گیرند!

همیشه از مغازه های بالاشهر و مارکت های شیک خرید نکنید . آنها گاهی  انصاف ندارند و پول اجاره و لامپ های هالوژن قشنگشان را روی قیمت اجناس می کشند. ممکن است همان جنس را در محلات متوسط شهر با قیمت بسیار ارزان تری پیدا کنید. از تلاش برای ارزان پیدا کردن اجناس خجالت نکشید.

 نکاتی که  دانستنش خالی از لطف نیست!

  •  انضباط مالی داشته باشید.در خرج کردن جوگیر نشوید!
  • پایتان را به اندازه ی لحافتان دراز کنید. بین درآمد و پس انداز خود تعادل ایجاد کنید.
  • یادتان باشد برای رسیدن به یک هدف بزرگ، باید هدف های کوچک را فراموش کرد!