13 روش برای زیباسازی حیاط خانه

2019-10-01
5 دقیقه زمان مورد نیاز برای مطالعه
13 روش برای زیباسازی حیاط خانه
اگر خانه و محل سکونت شما حیاط دارد یا حیاط خلوت که اصطلاحا «حیاط پشتی» هم به آن می‌گویند، می‌توانید با مطالعه این مقاله از «آسامید» و استفاده از روش‌هایی که انجام آن برای شما امکان‌پذیر است، حیاط خانه خود را با صرف هزینه‌ای کم به چشم‌اندازی زیبا تبدیل نمایید. گاه می‌توان با چاشنی خلاقیت، کارهای شگفت‌‍انگیزی انجام داد

همین امروز و یا شاید همین حالا می توانید با انجام یک آزمایش بسیار ساده به زیبایی حیاط خانه خود امتیاز دهید و برای زیباسازی حیاط خانه خود تصمیم بگیرید. برای جذابیت بیشتر می توانید سایر اعضای خانواده خود را هم در این آزمون جالب شرکت دهید. از آنها بخواهید به محیط داخل حیاط بروند و با یک نگاه زیبایی شناختی عمیق و دقیق اما نه خیلی طولانی، امتیاز مورد نظر خود را از بیست و یا صد امتیاز به زیبایی حیاط خانه بدهند. سپس امتیازها را یادداشت نموده و برای خواندن و بررسی نتایج دور هم جمع شوید. امتیاز مورد نظر خود را هم اعلام کنید. پس از بررسی امتیازات از همه مخصوصا کسانی که امتیاز کمی به زیبایی حیاط داده اند، بخواهید موارد پیشنهادی خود را برای بهبود زیبایی حیاط یادداشت کنند و در آخرین مرحله پیشنهادات ارائه شده را با موارد 13 گانه ما مقایسه نموده و شخصی را که دارای بیشترین موارد پیشنهادی مشترک با روش های ارائه شده ما در این مقاله است به عنوان برنده این آزمون معرفی کنید و جایزه ای را که از قبل تعیین نموده اید به وی اهدا نمایید. 

نظر تیم تولید محتوای «آسامید» این است که برای زیباسازی حیاط خانه نیاز به صرف هزینه چندانی نیست و با کمی تلاش و خلاقیت می توانید فضایی دلباز، کاربردی و زیبا ایجاد کنید. با اجرای موارد زیر، حیاط خانه خود را با صرف کمترین هزینه، تبدیل به فضایی زیبا و دلنشین نمایید.

برای گل های خود مرز ایجاد کنید

این روش احتمالا ساده ترین و ارزانترین ایده برای محوطه سازی است. در این روش ساده، یک دیواره سنگی در حاشیه  باغچه خود ایجاد نموده و کف باغچه و اطراف گل ها را با مالچ ( خاکپوش) بپوشانید.

ردیف گل

دستگاه های تهویه و سرمایشی را پنهان کنید

هرچند استفاده از برخی دستگاه ها مانند دستگاه تهویه یا کولرهای آبی و یا گازی امری ضروری است، اما ممکن است چشم انداز نامناسبی برای نمای حیاط خانه شما ایجاد کند؛ برای جلوگیری از این مشکل می توانید از کاور استفاده کنید.

یک آبنما درست کنید

همه خانه ها دارای آبنما و یا حوض آب نیستند، اما ایجاد یک آبنمای  کوچک در وسط حیاط یا در یک گوشه حیاط که چشم انداز مناسبی داشته باشد، زیبایی حیاط خانه شما را چندین برابر می کند. ضمن اینکه استفاده از یک جنس مناسب مثلا چوب می تواند لحظات شما را سرشار از لطافت و زیبایی و بارش احساسات لطیف سازد. 

آبنما

 شلنگ آب را بپوشانید

معمولا شلنگ آب حتی اگر پس از آبیاری به شکل مناسبی هم جمع آوری و در هم لوله و یا پیچانده شود باز هم منظره خوبی برای حیاط خانه ایجاد نمی کند؛ استفاده از این سازه، کاملا شلنگ آب را استتار نموده و جلوه ی نامناسب آن را از بین می بردد.

خانه شلنگ

 برای مناطق پر رفت و آمد مسیر ایجاد کنید

به این تصویر نگاه کنید؛ صاحب این خانه به یک میانبر برای حدفاصل بین درب پشت خانه و گاراژ نیاز داشت؛ او با استفاده از تیرهای چوبی و بتن، یک راهرو ایجاد کرد و خود را برای همیشه از شر این معضل نجات بخشید.

نقاط بلااستفاده را به چشم انداز مورد علاقه خود پیوند دهید

مکان های بلا استفاده را با استفاده از پالت های چوبی یا سنگ چین به المان ها و یا نقاط جذاب پیوند دهید.

با کمک رنگ ها به دیواره های باغچه خود جان ببخشید

این یک روش ساده و خلاقانه برای ایجاد ظاهری گیرا و طراحی حرفه ای برای حیاط خانه یا محوطه خانه باغ  است. حواستان باشد برای این کار ابتدا بر روی لبه ها علامت گذاری کنید و سپس به رنگ آمیزی بپردازید تا کفپوش ها و المان ها آسیب نبینند.

شب هایتان را نورانی کنید

نورپردازی فضای شب علاوه بر این که از نظر زیبایی شناختی مطبوع است بلکه با توجه به تاریکی پس از غروب، امنیت فضا را افزایش می دهد. برای این کار می توانید از ریسه هایی که دارای باتری های قابل شارژ هستند، استفاده کنید.

نورانی کردن حیاط

همیشه از رنگ سبز استفاده کنید

برای انتخاب بوته های گلدان دار که اغلب در محوطه های رسمی از آنها استفاده  می شود، سعی کنید رنگ سبز را انتخاب کنید، چراکه گلدان هایتان در تمامی فصول سال، رنگ سبز فضای خود را حفظ می کند.

از دیوار چین استفاده کنید

دیوار چین ها می توانند به جلوه ی بیشتر چیدمان گل ها، ابجاد فضایی دیدنی و از همه مهمتر فرسایش خاک کمک کنند.

دیوار چین حیاط

از نظافت غافل نشوید

گاهی اوقات تنها با یک نظافت ساده می توانید به حیاط خانه خود جلوه ای دو چندان ببخشید.

نظافت حیاط

از سنگ استفاده کنید

این مرز سنگی رنگی که به شکل مارپیچ ایجاد شده است، ترتیبی فوق العاده با یک باغ سبزیجات کوچک ایجاد کرده و فضای دلنشینی به حیاط خانه بخشیده است.

ایجاد مرز سنگی برای باغچه های حیاط

طبیعت را احساس کنید

با ایجاد تپه های خاکی، فضای جنگلی و حس ناب یک طبیعت واقعی را در خود ایجاد کنید. تپه های خاکی راه حل مناسبی برای از بین بردن یکنواختی حیاط خانه است.