پارک مینیاتوری ایران شناسی الهیه مشهد؛ دموی ایران

2019-10-01
3 دقیقه زمان مورد نیاز برای مطالعه
پارک مینیاتوری ایران شناسی الهیه مشهد؛ دموی ایران
اگر روزی از کسی بشنوید که مکانی در منطقه‌ای از شهر مشهد و به اصطلاح در همین بیخ گوش خودمان وجود دارد که با مراجعه به این مکان می‌توانید در یک روز به شهرهای مختلف ایران زمین سفر کنید و جاذبه‌ های گردشگری این شهرها را ببینید، آیا چنین سخنی را باور خواهید کرد؟ آیا به‌راستی چنین مکانی وجود دارد؟! نظر ما این است که با خواندن این مقاله از «آسامید» به جواب این پرسش خواهید رسید

بیشتر اوقات وقتی قصد گردش داریم، یکی از معضلات معمول، انتخاب مکان تفریحی است. اکثرا ترجیح می‌دهیم به محلی برویم که آرام و جالب باشد. در این مقاله از«آسامید» به معرفی پارک مینیاتوری ایران شناسی الهیه مشهد، یکی از بهترین مکان‌های تفریحی این شهر، می‌پردازیم.

پارک مینیاتوری الهیه مشهد

پارک مینیاتوری ایران شناسی الهیه مشهد کجاست؟

پارک مینیاتوری الهیه این مجموعه در بلوار الهیه، بلوار سجادیه، سجادی (26) واقع شده است. ساعات کاری‌ این مجموعه، همه روزه از هشت صبح تا ده و نیم شب است این پارک در 16 خرداد (1395) به منظور انتقال فرهنگ و هنر ایرانی افتتاح شد.

المان های پارک مینیاتوری ایران شناسی الهیه مشهد چیست؟

در این پارک ۵۸ نماد فرهنگی، مذهبی از جاذبه‌های گردشگری شهرهای مختلف ایران به صورت مینیاتوری ایجاد شده‌است. 

پارک مینیاتوری الهیه مشهد

المان‌هایی که در پارک مینیاتوری الهیه احداث شده‌اند عبارتند از: آرامگاه فردوسی بزرگ در توس، تخت جمشید شیراز با ابهت و شکوهی بی مثال، پل خواجوی خاطره‌انگیز اصفهان، فرودگاه بین‌ المللی شهید هاشمی‌‌نژاد مشهد و نمایش عجله ی بازدیدکنندگان مسافر برای جا نماندن از پرواز، آرامگاه  شاعر عرفان و صلح، عطار نیشابوری، ایستگاه راه‌ آهن مشهد و شلوغی همیشگی‌اش، روستای کندوان آذربایجان شرقی با خانه‌های سحرآمیز تو در توی خود، باغ شازده ماهان کرمان و درخت‌های زیبایش و سد کارون ۳ در خوزستان و صدای پای آب آن. گفتنی‌ست مواردی همچون میدان نقش جهان اصفهان، ارگ بم، مسجد جامع خرمشهر، حرم عبدالعظیم حسنی و… نیز در حال طراحی و ساخت هستند.

بازی های اصیل ایرانی؛ چیزی که فرزندانمان باید تجربه کنند

گذشته از این همه هنر و زیبایی، فضای بازی کودکان هم متفاوت و خلاقانه، طراحی شده است. فضایی با مساحت حدود 400 متر مربع که شامل مسیر رالی ماشین‌های اسباب بازی به شکل نقشه‌ی ایران، فضای منچ و مارپله و آموزش بازی‌های اصیل ایرانی به کودکان، همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا شادی گل گرفتن در وسطی، حسرت نیش خوردن در مارپله و … نسل به نسل منتقل شود و از بین نرود.

سایر امکانات رفاهی کم نظیر پارک مینیاتوری ایران شناسی الهیه مشهد

قدم زدن در جوار دریاچه ی مصنوعی و رودخانه‌ی  پارک، تماشای غروب زیبای مشهد در تراس تماشا با ارتفاع حدود 14 متر را نباید از دست داد. ضمن اینکه در فضایی به مساحت ۴۳ هزار متر مربع، فضای سبزی شامل گل‌ها و گیاهانی رنگارنگ در گونه‌های مختلف پروش می‌یابد. در قسمت غربی مجموعه، پارکینگی با ظرفیت 200 خودرو وجود دارد که خیال گردشگران را بابت پیدا کردن جای پارک راحت کرده است.

دریاچه مصنوعی پارک مینیاتوری الهیه

فردای بهتری در راه است

این پارک، بسیار وسیع است و شاید پیاده‌روی در آن کمی سخت باشد، آن هم در گرما و سرمای بیش از حد مشهد. اما جای نگرانی نیست. قرار است مسیر قطاری با ۳ ایستگاه راه اندازی شود تا مسافران به صورت سواره هم بتوانند از المان ها بازدید کنند. این پارک، جوان است و همچنان جای کار دارد. درخت هایش کوتاه هستند و سایه‌ای ندارند. المان‌هایش هم نسبت به مساحتش کم تعداد هستند. احداث پارک مینیاتوری الهیه در منطقه نسبتا خلوتی از شهر، اطلاع رسانی و تبلیغات تقریبا کم این مجموعه، باعث شده است که اغلب گردشگران نسبت به وجود چنین فضایی اطلاعی نداشته باشند. شاید بهتر باشد مسئولین، در زمینه معرفی این پارک، برنامه ریزی دقیق‌تری داشته باشند.