خرید خانه ویلایی در طلاب مشهد؛ زادگاه بستنی سنتی

2019-10-02
4 دقیقه زمان مورد نیاز برای مطالعه
خرید خانه ویلایی در طلاب مشهد؛ زادگاه بستنی سنتی
خرید خانه در حقیقت انجام یک معامله بسیار مهم است و مسلما بدون مطالعه و تحقیق، یکباره، یعنی طی چند ساعت یا چند روز نمی‌توان اقدام به خرید خانه‌ای نمود که متناسب با همه خواسته‌ها، نیازها و شرایط مالی خاص خانواده باشد. خرید خانه ویلایی در طلاب نیز نیازمند دانستن اطلاعاتی‌ست که در این مقاله از «آسامید» به توضیح آنها پرداخته‌ایم. مطالعه این مطلب به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک خواهد نمود.

محله طلاب، هندوستان مشهد است. هر قشری در آن زندگی می‌کند. بازارهای بزرگ با قیمت‌های مناسب در آن احداث شده و امروزه یکی از مهم‌ترین مراکز خرید قشر متوسط و گردشگران است.

محله طلاب

محله طلاب کجاست؟

محله طلاب، بخش بزرگی از ناحیه 1 مشهد است. در واقع این ناحیه شامل سه محله ایثار، گلشور و طلاب می‌باشد. در ذهن مردم، کوی طلاب، وسیع تر از حدود مشخص شده توسط شهرداری می‌باشد. در آخرین اخبار محله‌شناسی منتشر شده توسط شهرداری، محله طلاب، محدوده‌ای بین بلوار طبرسی، خیابان وحید، خیابان گاز شرقی و خیابان شهید دکتر مفتح است. اما آنچه در بین مردم رایج است، طلاب از جنوب به بلوار شهید مجلسی، از شرق به  بلوار امت و از غرب به بلوار طبرسی متصل است. یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های شهر مشهد، خیابان شهید مفتح یا سی متری طلاب است.

شهید مفتح

محله طلاب به چه چیزی معروف است؟

 در  خیابان شهید مفتح مغازه‌های فراوانی وجود دارد که شامل بورس پوشاک، پارچه و وسایل مرتبط با عروس و داماد و طلا‌فروشی، پارچه‌های رومبلی و … می‌باشد.

خیابان ایثار، مرکز پخش مانتوی مشهد است. در این خیابان تولیدی‌های مانتوی فراوانی وجود دارد.از دیگر موارد معروفیت طلاب، بازار کیف و کوره های آجر پذیری آن است.

چه کسانی به دنبال رهن و اجاره یا خرید خانه در طلاب هستند؟

این منطقه در نزدیکی حرم مطهر رضوی است و همین مسافت کم باعث شده است برخی از خانواده های متعلق به قشر مذهبی شهر، تمایل به سکونت در این منطقه داشته‌باشند. مردم کوچه و خیابان، یکدیگر را می‌شناسند. همین مسئله باعث شده، بیشتر ساکنین قدیمی طلاب که طی این سال ها وضع مالی‌شان بسیار بهتر شده است، حاضر نباشند به محلات گران قیمت تری نقل مکان کنند. محله طلاب دارای مراکز خرید زیادی است و گروه دیگری از ساکنین آن را کسبه‌ی همین مراکز خرید تشکیل می‌دهند. این محله مشهد از جمله محلاتی است که سکونت قومی در آن رایج است. شاید به همین علت، کسانی که به تازگی در طلاب ساکن شده اند،کمی احساس غربت می کنند.

امکانات رفاهی طلاب

 • حمل  و نقل: حمل و نقل عمومی این منطقه خوب و به اندازه کافی می‌باشد.
 • اتوبوس: این منطقه دارای خطوط اتوبوسرانی مختلفی می باشد.
 • مترو: خط 2 مترو در بلوار نبوت دارای ایستگاه می‌باشد.
 • بی آر تی: خط یک بی آر تی از میدان فجر به سمت حرم مطهر رضوی در حال فعالیت است.
 • خطوط تاکسی‌رانی: در بلوار شهید مفتح و ایثار تاکسی های فراوانی وجود دارد.
 • مراکز درمانی: از مراکز درمانی محله طلاب می توان به  مرکز بهداشت خاوران واقع در بلوار ابوریحان، بیمارستان هاشمی نژاد، واقع در خیابان ابوریحان، بیمارستان امام حسین(ع)، واقع در خیابان وحید، آزمایشگاه جهاد دانشگاهی، واقع در خیابان شهید مفتح 4، آزمایشگاه بهراد طوس واقع در علیمردانی 4، مرکز بهداشت توحید واقع در طباطبایی 21، بیمارستان 22 بهمن واقع در پیچ دوم تلگرد، مرکز بهداشت علیمردانی، مرکز بهداشت وحدت واقع در میدان میرزا کوچک خان واقع در  اشاره کرد.
 • مراکز فرهنگی: کانون فرهنگی شهید اشرفی اصفهانی واقع در خیابان شهید مفتح 30 یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی این محله است؛ همچنین موزه شهدای آیت الله فقیه سبزواری در مفتح 4 از دیگر مراکز فرهنگی طلاب است.
 • مراکز دانشگاهی: این منطقه فاقد مرکز دانشگاهی می‌باشد.
 • مراکز انتظامی: کلانتری مفتح واقع در خیابان شهید مفتح 32
 • مراکز مذهبی: محله طلاب، دارای مساجد و هیئت‌های فراوانی است که از آنها می‌توان به مسجد صاحب الزمان(عج) واقع در علیمردانی 27، مسجد المهدی واقع در خیابان شهید مفتح 17، مسجد هدایت واقع در علیمردانی 14، فاطمیه بیلندیها واقع در علیمردانی 21، مسجد شمس الشموس واقع در وحید 22، مسجد جوادالائمه واقع در وحید 23/3، مسجد قمر بنی هاشم واقع در خیابان قائمی اشاره کرد.
 • مراکز خرید: بازار کیف مشهد واقع در خیابان وحید، بازار بزرگ فردوسی واقع در میدان گلشور، بازار فردوسی 2 واقع در بلوار مفتح که این  بازار به بازار زیتون شهرت دارد. مرکز خرید شفیق واقع در خیابان شهید مفتح 45، بازار ایثار واقع در خیابان ایثار 
 • مراکز تفریحی: بوستان بسیج واقع در بابانظر 39، بوستان بهشت واقع در فلکه گلشور، پارک امت واقع در بلوار امت، پارک نهضت واقع در بلوار امت
 • کیفیت هوا: نامطلوب
 • مراکز صنعتی کوچک : در کوچه پس کوچه های خیابان امت تعداد زیادی واحد تجاری با قابلیت تولید دستگاه های CNC، تولیدی های کفش و کیف، نساجی و … وجود دارد.

 

مشکلات ساکنین طلاب

ترافیک شدید و عدم رعایت قوانین رانندگی توسط رانندگان

عدم رعایت نظافت در خیابان‌ها

وفور کوچه‌های باریک 

عدم وجود پارکینگ در بسیاری از خانه 

افزایش قیمت اجناس در مراکز خرید همزمان با فصول افزایش زائرین

نرخ متغیر کرایه تاکسی های خطی

شهید مفتح مشهد