جهان آرا و نامجو؛ برادران ناتنی کوهسنگی

2019-10-01
2 دقیقه زمان مورد نیاز برای مطالعه
جهان آرا و نامجو؛ برادران ناتنی کوهسنگی
مناطق کوهسنگی، بهشتی، امیرکبیر و جهان آراء و بلوار نامجو همگی محلات قدیمی مشهد هستند که در نزدیکی هم قرار دارند. این محله‌ها از جمله محلات منطقه 8 شهرداری مشهد بوده که امکانات رفاهی نه چندان برابری نسبت به هم دارند و هرچه به سمت غرب کوهسنگی پیش می‌رویم، بیشتر شاهد این تبعیض ظاهری خواهیم بود. قصد «آسامید» از ارائه این مقاله، نادیده گرفتن تلاش مسئولین نیست بلکه تقاضایی‌ست برای توجه بیشتر مسئولان به همسان‌سازی محلات یک منطقه از نظر توزیع امکانات رفاهی و اجتماعی

وقتی صحبت از ساکنین کوهسنگی می‌شود، بیشتر ذهن‌ها به سمت‌و‌سوی اهالی خیابان بهشتی، رودکی و بلوار کوهسنگی می‌روند. غافل از اینکه خیابان جهان آرا، خیابان امیرکبیر و بلوار نامجو هم در کوهسنگی نشین‌بودن سهمی دارند. ساکنین این چند خیابان که در غرب کوهسنگی قرار دارند، سهم زیادی از امکانات شهری اختصاص داده شده به کوهسنگی ندارند. مناطق همچون کوهسنگی، شهید بهشتی، خیابان یا محله امیرکبیر، خیابان جهان آراء و بلوار نامجو همگی محلاتی نزدیک به هم و جزو محله‌های تحت پوشش منطقه 8 شهرداری مشهد هستند.

جهان آرا مشهد

کمبود امکانات در غرب کوهسنگی

مشکلات خیابان‌های غرب کوهسنگی، حرف امروز و دیروز نیست. تفاوت شرق و غرب کوهسنگی، بسیار فاحش و بی‌علت است. اما علت این حجم از تفاوت چیست؟ سالهاست مردم ساکن در جهان آرا، نامجو و … اعتراضات خود را به مقامات مربوط اعلام می‌کنند و تا کنون چیزی جز وعده دریافت نکرده‌اند.

مشکلات خیابان‌های جهان آرا و نامجو

 این مناطق، بر‌خلاف شرق کوهسنگی، دارای اتوبوس‌های فرسوده، بسیار کم‌تعداد و بدون کولر هستند. در ایستگاه های اتوبوس، عموما سایه‌بان و یا جایی برای نشستن وجود ندارد. اتوبوس‌ها دیر به دیر می‌آیند و مردم مجبورند ایستاده منتظر رسیدن آنها بمانند.

نامجو مشهد
  •  آب شرب این مناطق عموما نامطلوب و دارای ناخالصی‌ست.
  •    مسیر حرکت اتوبوس‌ها بسیار خطرناک است. از کوچه‌هایی با عرض کم عبور می‌کنند و سبب ایجاد مشکلاتی برای ساکنین و خودروهایی که از روبرو می‌آیند می‌شوند.
  • تعدد بی‌شمار کوچه‌های یک طرفه در این خیابان‌ها باعث سردرگمی رانندگان می‌شود.
  • رانندگان تاکسی‌های غیر خطی زیادی در این مناطق وجود دارند که فاقد نرخ ثابتی هستند.
  •    نظافت خیابان‌ها به خوبی انجام نمی‌شود.