تاثیر مد بر دکوراسیون

2019-10-01
5 دقیقه زمان مورد نیاز برای مطالعه
تاثیر مد بر دکوراسیون
اگر به قضاوت دیگران آن هم در مورد مسائل شخصی و سلیقه‌ای خود که ریشه در عواطف و احساسات ما دارند، بیش از حد اهمیت دهیم، کم‌کم از لذت درک زیبایی‌های پیرامون خود محروم می‌شویم. «آسامید» در این مقاله، برخی از معیارهای زیبایی را در زمینه طراحی دکوراسیون خانه به شما ارائه می‌دهد تا چیدمان منزل خود را بر اساس معیارهای اصیل زیبایی طراحی نمایید نه براساس آنچه دیگران به نام مد روز یا مد سال به ما تحمیل می‌کنند

چیدمان منزل یا محل کاری که ما بیشترین وقتمان را در آن می گذرانیم، تاثیر قابل ملاحظه ای روی احساسات و ادراکمان می گذارد. بنابراین شناخت و درک نیازمندی‌های احساسی و روانی، برای ساختن فضایی متناسب با روحیات و نیازهای خود و خانواده مان، بسیار حائز اهمیت است. همچنین می تواند به کارامد بودن محیط، نحوه ی صحیح چیدمان خانه، انتخاب وسایل و رنگ فضا برای رسیدن به بالاترین درجه رضایت از مکانی که در آن کار یا زندگی می کنیم، کمک کند.

امروزه وقتی صحبت از چیدمان و دکوراسیون منزل می شود، شاهد آن هستیم که اکثر مردم به دنبال دکوراسیون های فصلی و یا  مد روز هستند. بدون توجه به این نکته که آیا این دکوراسیون با سلیقه و نیازهای خود و خانواده مان مطابقت دارد یا خیر؛ آیا این وسایل و اثاثیه برای ما کاربردی دارد یا فقط به دنبال تقلید کورکورانه هستیم. ما دراین مقاله از «آسامید» قصد داریم به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

چیدمان دکوراسیون منزل براساس مد یا کاربرد و نیاز

در واقع سبک و سلیقه ی هر فرد، منحصر به خود اوست و در جنبه‌های مختلف زندگی مانند دکوراسیون منزل و حتی پوشش فردی، نمایان می‌شود. پیروی از پدیده ی مد گرایی، در کلان شهرها و مناطق بالاشهر نسبت به سایر شهرها و مناطق، رواج یسشتری دارد. متاسفانه تقلید موجود در مدگرایی، در بیشتر اوقات منفی و کورکورانه بوده و ممکن است با عقل و معیارهای زندگی ناسازگار باشد. از این رو هنگامی که ما دکوراسیون منزلمان را فقط بر اساس مد و تقلید از دیگران انتخاب می کنیم، احتمال دارد بر خلاف معیارها و نیازهای خود و خانواده مان باشد، چه بسا وسایلی که برای چیدمان انتخاب می کنیم، کاربردی در زندگی روزمره ما نداشته باشد. این تقلید، گاهی در اثر چشم و هم‌چشمی با دیگران و گاهی نیز به دلیل تشخّص طلبی رخ می‌دهد. افرادی که خود را برتر از دیگران می‌دانند، سعی می‌کنند برتری خود را در قالب ظاهر و پیروی از مد، مطرح نمایند. به دنبال آن، طبقات پایین‌تر جامعه به پیروی از طبقات بالاتر می‌پردازند. این چرخه سبب می‌شود تا قشر مرفه دائما در حال به روز رسانی و قشر پایین تر همواره در حال تقلید و پیروی از طبقه ی بالاتر، بدون در نظر گرفتن معیارها و نیازهای خود باشند. همچنین در رسانه و فیلم‌هایی که از طریق آن  پخش می‌شود، خانه‌های اعیانی با دکوراسیون‌هایی که از فرهنگ غرب الهام گرفته به نمایش گذاشته می‌شود که زمینه را برای گرایش افراد به چیدمان‌های غربی و مدهایی که از فرهنگ غرب سرچشمه می‌گیرد، فراهم می‌آورد.
طراحان دکوراسیون و متخصصین طراحی، همواره بر این باورند که یک دکوراسیون کارا و جذاب، دکوراسیونی است که براساس سلیقه و علاقه تمامی اعضای خانواده چیده شود و با اصول علمی دکوراسیون از جمله انتخاب رنگ ونحوه نورپردازی تلفیق گردد.

در ادامه ی این مقاله، برخی از این اصول اولیه را به شما معرفی کنیم.

تعادل 

در طراحی، یکی از مهم‌ترین اصول، رعایت تعادل است که باعث می‌شود چیدمان از حالت یکنواختی خارج شود. تعادل فقط مربوط به شکل و اشیا نمی‌شود بلکه رنگ‌ها و الگوها را نیز در بر می‌گیرد.

تعادل در دکوراسیون
  • تعادل متقارن: فضاهای سنتی یا رسمی برای این نوع چیدمان مناسب‌ترهستند. که در آن ، فضا به طور مساوی به دو طرف تقسیم شده و مقابل همدیگر قرار می‌گیرند. مزیت این نوع تعادل، آسان بودن آن است چراکه عناصر طراحی در هر طرف تکرار می شوند. اما اگر مراقب نباشید، ممکن است یکنواخت و خسته کننده باشد.
  • تعادل نا متقارن: وزن بصری خطوط، رنگ‌ها، فرم‌ها و بافت‌ها بدون تکرار متقارن، متعادل می شوند. این سبک از چیدمان پیچیده‌تر و برای فضاهای غیر رسمی مناسب‌تر است
  • تعادل شعاعی یا محوری: این نوع تعادل، زمانی مناسب است که شما یک نقطه کانونی دارید و اطراف آن عناصر طراحی را قرار می‌دهید؛ برای مثال یک میز نهار خوری را تصور کنید که دور آن صندلی‌ها قرار گرفته اند.

وزن

رعایت ریتم و وزن همانطور که باعث زیبایی موسیقی می‌شود، در طراحی دکوراسیون منزل نیز موجب افزایش زیبایی چیدمان می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از رنگ‌ها و اشیاء در فاصله‌های مناسب، این وزن را در فضا ایجاد کنید؛ به‌عنوان مثال می‌توانید با استفاده از یک رنگ در تابلو نقاشی یک ریتم درست کنید. به طوری که یک رنگ از آن را بردارید و با یک کوسن مبل یا قالیچه آن را ست کنید.

توازن 

توازن، زمانی ایجاد می‌شود که تمام عناصر باهم، هماهنگی داشته باشند؛ به‌عنوان مثال می‌توانید با استفاده از یک رنگ در فضا هماهنگی ایجاد کنید، حتی اگر در شکل و اندازه و بافت متفاوت باشد.

  توازن در دکوراسیون

اهمیت و تاکید

مکانی که همه چیز در آن از اهمیت یکسانی برخوردار باشد، نا خودآگاه خسته کننده به نظر می رسد. فضاهای معماری اغلب دارای نقاطی مورد پسند، مانند شومینه و پنجره‌هایی با نمای زیبا هستند. شما می توانید با قرار دادن مبلمان در اطراف آنها به اهمیت آن تاکید کنید و نقطه کانونی را در آن قسمت‌ها افزایش دهید. در فضاهایی که فاقد چنین نقاطی هستند، می توانید با استفاده از یک شی بزرگ یا گروه بندی مبلمان‌ها، اهمیت و تاکید را بیان کنید.

اهمیت و تاکید در دکوراسیون

مقیاس و نسبت

نسبت، به اندازه یک بخش به بخش دیگر و مقیاس، نسبت اندازه یک شی به شی دیگر یا نسبت شی به فضایی که در آن قرار دارد گفته می‌شود؛ به‌عنوان مثال اگر شما یک شی بزرگ را در فضایی کوچک قرار دهید، اصل تناسب را زیر پا گذاشته‌اید. در نهایت باید توجه داشت که عناصر طراحی با اندازه فضا یا اندازه ی عناصر دیگر همخوانی و تناسب داشته باشند.

دنبال کردن مد و پیروی از آن، ریشه در فطرت و ذات انسان دارد، اما باید در نظر داشت که با سلیقه، علاقه، کاربرد و تاثیر آن بر جنبه های مختلف زندگی، هم جهت باشد و از چهارچوب اصول خارج نشود.