آیا با وام مسکن زوجین می توان خانه دار شد؟

2019-10-02
7 دقیقه زمان مورد نیاز برای مطالعه
آیا با وام مسکن زوجین می توان خانه دار شد؟
در این زمانه، همه چیز به نوع دیدگاه و میزان تلاش افراد برای رسیدن به اهدافشان بستگی دارد. کسی که خانه دار شدن را یک اصل در زندگی می‌داند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کند، حتما یک روز به آن دست خواهد یافت. ما در این مقاله از «آسامید» به طور اجمالی به بررسی شرایط، ویژگی ها و نحوه دریافت وام مسکن زوجین به عنوان یکی از روش‌های خرید خانه می‌پردازیم

برای پشت سر گذاشتن هفت خوان ازدواج، عبور از خوان خرید خانه یا همان تهیه مسکن و سرپناه، شاید سخت ترین مرحله از مراحل تشکیل خانواده است. اهمیت خانه دار بودن برای بعضی از خانواده ها به حدیست که در صورت عدم وجود مسکن یا امکان خرید آن ازدواجی هم در کار نخواهد بود. یکی از نتایج این دیدگاه سختگیرانه، بالا رفتن سن ازدواج است. از جمله طرح های دولت برای رفع مشکل کمبود مسکن و ایجاد انگیزه ازدواج در جوانان پرداخت وام مسکن زوجین است. اما آیا به راستی مبلغ این وام برای رفع این مشکل کافیست؟ برای جلوگیری از تکرار مشکلات، تنها راه باقی، حمایت بیشتر دولت و سیستم بانکداری کشور در جهت افزایش مبلغ این وام و تسهیل در شرایط دریافت آن است. 

وام مسکن زوجین

ویژگی های وام مسکن زوجین

بدون شک همه تلاش های صورت گرفته تا به امروز با هدف رفع مشکل تهیه مسکن به خصوص برای زوج های جوان بکار رفته اند و اگر چه این تلاش های لازم تا حدودی مؤثر واقع شده اند اما آیا به راستی کافی و دارای اثرگذاری چشمگیر نیز بوده اند؟ با توجه به افزایش ناگهانی قیمت ها در یک سال اخیر و حباب متورمی که هرگز فروکش نکرد و نترکید، مبلغ این وام شاید یک سوم از هزینه خرید خانه ای کوچک را هم تامین نکند. مسلما مسئولین ذیربط و مدیران اقتصادی و اجرایی کشور در صدد افزایش کیفیت این خدمات مالی هستند اما آنچه امروز در دسترس و قابل استفاده است دارای شرایط و ویژگی هایی ست که در ادامه این مقاله با هم مرور می کنیم.

مبلغ وام مسکن زوجین چقدر است؟

سقف تسهیلات: 

 • مبلغ وام مسکن زوجین در شهر تهران معادل 1 میلیارد و 600 میلیون ریال است (یعنی برای هر یک از زوجین 800 میلیون ریال)
 • مبلغ این وام در شهرهای بزرگ دارای بیش از 200 هزار نفر جمعیت، معادل  1 میلیارد و 200 میلیون ریال است (یعنی برای هر یک از زوجین 600 میلیون ریال)
 • در سایر مناطق شهری، مبلغ وام مسکن زوجین معادل 800 میلیون ریال است ( برای هر یک از زوجین 400 میلیون ریال)
تسهیلات مسکن

 پرداخت اقساط وام چند سال به طول می انجامد؟

 • مدت بازپرداخت وام مسکن زوجین، حداکثر 12 سال است

نرخ سود تسهیلات:

 • نرخ سود این تسهیلات 8 درصد است.

حداقل مدت زمان انتظار اولیه:

 • 12 ماه است.

روش بازپرداخت :

 • این وام به روش ساده و پلکانی سالانه و دوره ای بازپرداخت می شود.

 شرایط دریافت وام مسکن زوجین

وام مسکن زوجین نیز همانند سایر وام ها و خدمات بانکی دارای شرایط خاص خود است. برای دریافت این وام از محل صندوق پس انداز مسکن یکم داشتن شرایط زیر الزامی است:

 • مبلغ نصف وام دریافتی باید توسط زوجین به مدت یک سال در بانک سپرده گذاری شود؛ به عنوان مثال زوجین تهرانی که متقاضی دریافت وام 160 میلیون تومانی هستند باید نصف این مبلغ یعنی 80 میلیون تومان را به مدت یک سال در بانک سپرده گذاری کنند.
 • خانه اولی بودن زوجین الزامی است.
 • متقاضی دریافت وام و همسر وی نباید از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده کرده باشند (این موضوع با استعلام فرم (ج) از وزارت راه و شهرسازی مبنی بر عدم استفاده متقاضی از تسهیلات دولتی شامل زمین، مسکن، تسهیلات یارانه ای و… انجام می شود).
 • متقاضی دریافت این وام و همسر وی نباید از تسهيلات بانك مسكن و ساير بانك‌ها جهت خريد، احداث واحد مسكونی، انتقال سهم‌الشركه يا تعمير واحد مسكونی استفاده كرده باشند.

در نهایت اینکه برای خرید خانه از طریق وام مسکن زوجین یا دریافت سایر وام های مرتبط، مراجعه به سایت بانک مسکن یا مراجعه حضوری به شعب بانک مسکن اطلاعات دقیق تری در اختیار شما قرار خواهد داد، اما اگر موضوع مورد بحث ما صرفا میزان و مبلغ دریافتی وام مسکن زوجین باشد، برای تحلیل اقتصادی آن نیاز چندانی به تخصص خاصی نیست. با یک نگاه به بازار مسکن و قیمت خانه یا زمین در نقاط مختلف شهری به راحتی می توان دریافت که برای خرید خانه حتی در ارزان ترین منطقه شهر و با کمترین متراژ علاوه بر دریافت کامل این وام حتما به منابع مالی دیگری نیز نیازمند خواهیم بود.  در ادامه این مقاله با وام های مرتبط دیگری در زمینه مسکن آشنا می شویم.

اوراق ممتاز

استفاده از وام مسکن زوجین از طریق اوراق ممتاز

یکی دیگر از روش های دریافت وام مسکن، خرید اوراق ممتاز است. شما می توانید با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن و یا یکی از شعب کارگزاری فرابورس از آخرین قیمت اوراق، اطلاع حاصل نمایید.

سقف تسهیلات:

سقف تسهیلات قابل پرداخت فروش اقساطی خرید مسکن از محل اوراق ممتاز توأم با حساب‌های صندوق پس‌انداز مسکن و پس‌انداز مسکن جوانان در شهر تهران به 600 میلیون ریال، مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت به 500 میلیون ریال و در سایر مناطق شهری به 400 میلیون ریال افزایش یافت.

 مبلغ اقساط:

 • مبلغ اقساط تسهیلات 600 میلیون ریالی در تهران ماهیانه حدود 10/000/000 ریال است
 • مبلغ اقساط تسهیلات 500 میلیون ریالی در مراکز استانها و شهرهای با جمعیت 200 هزار نفر جمعیت ماهیانه حدود 8/330/000 ریال است
 • مبلغ اقساط تسهیلات 400 میلیون ریالی در سایر شهرها ماهیانه حدود 6/667/000 ریال است.
وام مسکن

شرایط و ویژگی های وام مسکن از طریق اوراق ممتاز:

 • نرخ سود این وام 17.5 درصد است
 • متقاضی دریافت وام باید با توجه به شهر محل سکونت و همچنین میزان وام دریافتی، نسبت به خرید تعداد مشخصی از این اوراق اقدام نماید
 • مدت زمان تسویه این وام حداکثر 12 سال است
 • قدمت ساختمان باید کمتر از 20 سال باشد
 • این وام به بناهایی که خارج از محدوده شهری قرار دارند تعلق نمی گیرد.

 وام جعاله یا وام تعمیرات مسکن

وام جعاله به تسهیلاتی گفته می شود که با هدف تعمیر واحد مسکونی قابل دریافت است. البته با وجود اینکه این وام در واقع به مفهوم وام تعمیر یا تکمیل واحد مسکونی است، اما شما می توانید جهت افزایش توان مالی خود برای خرید خانه از این وام نیز استفاده نمایید. وام جعاله را از دو طریق می توان دریافت نمود؛ الف: از طریق خرید اوراق ممتاز. ب: از طریق سپرده گذاری.

 دریافت وام جعاله از طریق اوراق ممتاز

 شما می توانید با مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن و یا یکی از شعب کارگزاری فرابورس نسبت به خرید این اوراق اقدام نموده و بدون نیاز به سپرده گذاری، وام جعاله را دریافت کنید. سقف این وام 20 میلیون تومان و مدت زمان بازپرداخت آن 5 سال و نرخ سود آن 17/5 درصد است. ارزش هر سهم معادل 500 هزار تومان بوده و برای دریافت تسهیلات 20 میلیون تومانی باید 40 سهم اوراق ممتاز خریداری شود. وام جعاله دو نوع دارد؛ جعاله تعمیر و جعاله تکمیل.

جعاله تعمیر

حفر يا ترميم چاه، سرويس حمام و آشپزخانه و دستشويی، ترميم يا آسفالت پشت بام، کاشی کاری، جابجايی درب ها و پنجره ها، لوله کشی، سيستم گرمايش و سرمايش، تعميرات جزئی داخل ساختمان، رنگ و نقاشی، خريد انشعاب آب و برق، لوله کشی آب و گاز و ترميم سيم کشی معيوب ساختمان.

جعاله تکمیل

 حياط سازی، نرده کشی، کاشی کاری، موزائيک کاری، لوله کشی گاز و آب، نصب تأسيسات سرمايش و گرمايش، کابينت گذاری، تکميل زيرزمين، حفر چاه، نصب موکت و پارکت و سراميک و تغييرات داخلی ساختمان.

سخن پایانی ما با شما

 با توجه به مطالب فوق، برای بی خطر یا حداقل کم خطر عبور کردن از خوان خرید خانه از طریق دریافت وام، حتما یک بررسی همه جانبه اقتصادی و برنامه ریزی دقیق مالی در خانه ضروری است. عدم توانایی در پرداخت اقساط وام، علاوه بر ایجاد آشفتگی روحی و روانی در آغاز زندگی مشترک، ممکن است به ضرر و زیان های مالی غیر قابل جبرانی نیز منجر شود که حل و فصل آنها کار بسیار دشواری باشد. اما ناامید نباشید چرا که امیدواری، نیروی محرک زندگیست! با توکل به قدرت برتر هستی، خداوند بخشنده مهربان و با بهره گیری از نیروی خرد و برنامه ریزی مناسب همه مشکلات حتی سخت ترین آنها همچون خرید خانه نیز حل شدنی هستند.