آرامگاه نادرشاه؛ مهمترین جاذبه گردشگری در اطراف حرم امام رضا (ع)

2019-10-02
2 دقیقه زمان مورد نیاز برای مطالعه
آرامگاه نادرشاه؛ مهمترین جاذبه گردشگری در اطراف حرم امام رضا (ع)
گاهی اوقات برای لذت بردن از زندگی دنبال بهانه‌های بزرگ می‌گردیم. شرایطی که شاید اصلا پیش نیاید. درنگ جایز نیست. با یک تیر چندین نشان بزنید؛ هم با تاریخ سرزمینمان بیشتر آشنا می‌شوید هم گشت و گذار و تفریحی می‌کنید. این مقاله از «آسامید» را که در مورد آرامگاه نادر شاه افشار نوشته شده بخوانید و پس ار آن آماده رفتن به این باغ موزه زیبا شوید.

اولین چیزی که با شنیدن نام نادر شاه افشار در ذهن ما ایرانیان تداعی می شود، کشور هندوستان و جواهراتی مانند کوه نور و دریای نور است و شاید تمام اطلاعات ما در این زمینه در همین حد باشد! یعنی با شنیدن نام نادر شاه افشار احتمالا تمامی آنچه به ذهنمان می آید همان مطالب کتب درسی است. همه ما می دانیم که این جواهرات، توسط نادر شاه افشار در پی حمله ای به هند به ایران آورده شده اند. بازدید از باغ موزه نادری علاوه بر ایجاد لحظاتی جذاب و به یاد ماندنی، به عنوان مهمترین جاذبه گردشگری در اطراف حرم، فرصت مناسبی برای آشنایی بیشتر از وقایع این دوره از تاریخ سرزمین پهناور ما ایران است. این آرامگاه در منطقه ثامن مشهد و در نزدیکی حرم امام رضا (ع) قرار گرفته است.

تاریخچه آرامگاه نادر شاه افشار

 در سال (1145) هجری قمری به دستور نادر شاه افشار آرامگاه کوچکی روبروی حرم امام رضا(ع) در بالا خیابان مشهد ساخته شد. احمد قوام ملقب به قوام السلطنه که هم در دوره قاجار و هم در دوره پهلوی نخست وزیر ایران بود، آرامگاه جدیدی برای نادر شاه بنا نمود و دستور انتقال استخوان های نادر شاه را به این مقبره صادر کرد. عاقبت انجمن آثار ملی ایران در سال (1335) خورشیدی تصمیم به ساخت آرامگاه مناسبی در این محل گرفت که ساخت این آرامگاه در سال (1342) به پایان رسید و هم اکنون به عنوان یک جاذبه گردشگری، توسط ساکنین شهر و همچنین مسافران و زائران مورد بازدید قرار می گیرد.

مجموعه باغ موزه نادری

آرامگاه نادر شاه در سال (1342) خورشیدی، توسط هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده است. ساختمان آرامگاه نادر شاه از قسمت میانی که محل دفن نادر شاه است از یک غرفه فروش کتاب و دو تالار موزه تشکیل شده است؛ در یکی از تالارها انواع سلاح ها، البسه و لباس های جنگی مربوط به دوره افشار و تابلوهایی از نادر و همچنین تابلویی از جنگ کرنال و نیز وسایل سوارکاری دوره افشار تا قاجار و دو شمشیر متعلق به نادر شاه و.. به نمایش درآمده است. در تالار دیگر اطلاعات مربوط به زندگی نادر شاه افشار و محمد تقی خان پسیان، سردار خراسان، نمایش داده می شود. جالب است که بدانید در ضلع شمالی آرامگاه نادر شاه افشار، آرامگاه محمد تقی خان پسیان قرار دارد.

موزه نادری